SIBO, czyli przerost bakterii w jelicie cienkim, zwany też zespołem rozrostu bakteryjnego, to schorzenie, które powoduje uciążliwe objawy ze strony jelit. Dolegliwości, do których zaliczamy wzdęcia, zaparcia, biegunki, gazy, wzdęcia bez gazów, odbijanie, refluks, zmiana rytmu wypróżnień, bóle brzucha, przelewania są często mylone są z objawami występującymi w zespole jelita drażliwego. Przy SIBO obserwujemy często wzdęcia „nawet po szklance wody” oraz brak oczekiwanej poprawy po wprowadzeniu diety bezglutenowej u pacjentów z celiakią.

Badanie, dzięki któremu można zidentyfikować to schorzenie to TEST WODOROWY polegający na wykryciu obecności wodoru w wydychanym powietrzu. U zdrowego człowieka gaz ten nie powinien występować w objętościach większych niż śladowe. Natomiast przy obecności bakterii fermentujących w jelicie cienkim mamy do czynienia ze znacznie zwiększonym jego stężeniem.

UWAGA!

Ze względu na zupełnie inne postępowanie terapeutyczne przy probiotykoterapii, niezbędnej do przywrócenia równowagi jelitowej, test ten zaleca się każdemu przed leczeniem przeciwpasożytniczym!

Wskazania do wykonania testu:

– zespół jelita drażliwego

– podejrzenie pierwotnej lub wtórnej nietolerancji laktozy,

– zespół złego wchłaniania,

– nietolerancja sorbitolu i ksylitolu,

– zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki,

marskość wątroby,

– częste wzdęcia,

– diagnostyka biegunek, tłuszczowych stolców, zaparć,

– oznaczanie czasu pasażu jelitowego,

– choroba uchyłkowa jelita grubego,

– monitorowanie leczenia celiakii,

– zapalne choroby jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, stan po radioterapii),

– amyloidoza, niedoczynność tarczycy,

– zaburzenia immunologiczne (AIDS, głębokie niedożywienie).