Skip to main content
DIAGNOSTYKA

Poejakulacyjne badanie moczu

W męskich jądrach produkowane są plemniki, które następnie przedostają się do najądrzy. Następnie, w trakcie wytrysku, plemniki wraz z pozostałymi składnikami tworzącymi ejakulat przemieszczają się nasieniowodami do cewki moczowej i wydostają na zewnątrz organizmu. Proces ten nosi nazwę- ejakulacja.

U zdrowego mężczyzny zwieracz cewki moczowej zapobiega przedostaniu się plemników do pęcherza moczowego. Zdarza się jednak, że zwieracz ten nie działa prawidłowo. Wtedy dochodzi do tzw. wytrysku wstecznego. Część nasienia, zamiast zostać wyrzucona na zewnątrz, przedostaje się do pęcherza. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, m. in. cukrzyca lub zażywanie niektórych leków. Jeśli istnieje podejrzenie występowania u mężczyzny wytrysku wstecznego, lekarz może zalecić poejakulacyjne badanie moczu.

Wskazania do poejakulacyjnego badania moczu

Poejakulacyjne badanie moczu zaleca się mężczyznom, u których objętość ejakulatu wynosi mniej niż 1 ml. Wskazaniem może być również mętny kolor moczu oddanego po ejakulacji. Wpływ na jego barwę mają plemniki, które przedostały się do pęcherza moczowego.

Warto pamiętać, że innym powodem małej objętości ejakulatu może być infekcja bakteryjna, hipogonadyzm lub wrodzony brak nasieniowodów.

Na czym polega poejakulacyjne badanie moczu?

Przed badaniem konieczna jest abstynencja seksualna wynosząca około siedmiu dni (2-7). W pierwszej kolejności pacjent jest proszony o opróżnienie pęcherza moczowego. Następnie jest poproszony o doprowadzenie do ejakulacji i zebranie nasienia do przygotowanego pojemniczka. Po około 20 minutach zbiera do kolejnego pojemniczka cały mocz nagromadzony w pęcherzu od czasu ejakulacji.

Jak ocenia się zebrany materiał?

W ejakulacie ocenia się głównie ilość płynu, objętość, lepkość, pH i kolor ejakulatu oraz stan plemników. Do cech, które są sprawdzane u plemników należą:

  • ilość,
  • ruchliwość,
  • budowa,
  • żywotność,
  • odsetek plemników nieruchomych.

W moczu natomiast wyszukuje się plemników. Ich obecność może świadczyć o występowaniu wytrysku wstecznego

Najczęściej zadawane pytania

Na jaki adres wysłać próbki?

Materiał wraz z wypełnioną ankietą parazytologiczną oraz dowodem wpłaty należy przesłać na adres:

Laboratorium Diagnostyczne OlimpiaMed
ul.Żeligowskiego 42
90-644 Łódź

Uwaga! Nie potwierdzamy odbiorów! Zamów tę usługę u swojego kuriera!

Jak wysłać próbki do badania?

Pocztą lub kurierem. Można również dostarczyć je osobiście.

Jak zabezpieczyć próbki na czas wysyłki? Czy potrzebny jest wkład chłodzący?

Zapakuj próbki tak, aby ich zawartość nie rozlała się w czasie wysyłki. Żaden wkład chłodzący nie jest potrzebny, ponieważ jaja pasożytów są odporne na skrajne temperatury.

Ile należy wysłać próbek?

Jeden pojemnik to jedno pełnie badanie z nadesłanego materiału, 3 pojemniczki-cała procedura powtarzana jest 3 razy, co bardzo zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia jaj pasożytów. Każdy sam decyduje co włoży do pojemniczka (kał z jednego dnia czy z kilku dni) oraz ile próbek chce wysłać.

Jak dokonać opłaty za badanie?

Opłatę za badanie / suplementy należy dokonać na konto:

Numer rachunku bankowego: 19 1020 3378 0000 1702 0137 9650

le czasu czeka się na wynik?

Na wynik trzeba poczekać do 14 dni roboczych.

Czy ważne jest, aby pobierać materiał do badań w czasie pełni księżyca?

Odsyłamy do naszego artykułu na ten temat tutaj.

Jak długo próbki mogą leżeć przed wysyłką?

Jeśli są przechowywane w lodówce, to nawet do 10 dni. Najważniejsze jest, aby materiał na posiew (badanie kału mające na celu wykrycie w nim grzybów) oraz na wszystkie badania dodatkowe (czyli na wszystko poza pasożytami) był świeży, tzn. wysłany najlepiej tego samego dnia (dopuszcza się materiał pobrany 1 dzień przed wysyłką). Kał na posiew oraz na badania dodatkowe pobiera się do oddzielnego jałowego pojemniczka i opisuje się imieniem, nazwiskiem oraz datą pobrania.

Czuję się źle. Jakie badanie najlepiej zrobić?

Zajrzyj do zakładki konsultacje.

Znam już wynik swojego badania. Co dalej?

Wyniki badań również można omówić na konsultacjach ze specjalistami. Listę specjalistów znajdziecie Państwo w zakładce: Lekarze i dietetycy.

Badanie online

Kup online

Centrum Medyczne
OLIMPIAMED

+48 531 26 56 26
badania@olimpiamed.com
OlimpiaMED

INFORMACJE

OLIMPIAMED
ul.Żeligowskiego 42
90-644 Łódź

Rejestracja:
Poniedziałek – piątek: 9:00-18:00

KONTAKT

531 26 56 26
OlimpiaMED
badania@olimpiamed.com

Centrum Medyczne OlimpiaMed  zostało zweryfikowane i stwierdzono, iż spełnia wymagania normy ISO 9001:2015 w zakresie:

Diagnostyka i leczenie niepłodności. Badania laboratoryjne z zakresu parazytologii, analityki ogólnej, seminologii oraz wodorowy test oddechowy. Poradnictwo dietetyczne.

Niniejszy certyfikat został wydany pod numerem 4800287 i jest ważny od
17 października 2023 do 16 października 2026.