Skip to main content

PAKIET DIAGNOSTYKA JELIT START

Kompleksowy Pakiet badań skierowany do Pacjentów z problemami żołądkowo-jelitowymi.
PAKIET ZAWIERA:

🔹 OLIMPIAMED_COMPLETESCAN

ZAKRES BADANIA:

Równoczesna identyfikacja ponad 50 tysięcy bakterii, grzybów i pasożytów w próbce kału.

Identyfikacja organizmów PROBIOTYCZNYCH i PATOGENNYCH: niedobór organizmów probiotycznych lub obecność organizmów patogennych może być przyczyną Twoich dolegliwości.

Ocena DYSBIOZY: Analiza zaburzeń bioróżnorodności mikroflory w oparciu o uznane indeksy naukowe.

Dzięki zaawansowanym technikom sekwencjonowania DNA, test jest w stanie dokładnie sklasyfikować mikroorganizmy na poziomie gatunkowym.

W wyniku analizy próbki kału pacjent otrzyma nie tylko identyfikację patogenów ale również ich ilość wyrażoną procentem w skali całego środowiska drobnoustrojów. Dzięki temu będzie możliwość przyjrzenia się proporcjom składu całego mikrobiomu, np. ile procent w mikroflorze przewodu pokarmowego zajmują pasożyty, ile grzyby a ile bakterie?

🔹 MIKROSKOPOWE BADANIE PARAZYTOLOGICZNE KAŁU

Co to są pasożyty

Pasożyty to organizmy, które żyją i odżywiają się kosztem innego organizmu, zwanego żywicielem. Mogą to być zarówno mikroskopijne pierwotniaki, jak i większe robaki, takie jak tasiemce czy glisty. Pasożyty mogą zasiedlać różne części ciała – od jelit, przez wątrobę, po krew i tkanki.

 Jakie są objawy zakażenia pasożytami

Zakażenie pasożytami może objawiać się na wiele sposobów. Do najczęstszych objawów należą:

🔹Przewlekłe zmęczenie i osłabienie

🔹Problemy trawienne, takie jak bóle brzucha, biegunki lub zaparcia

🔹Utrata wagi bez wyraźnego powodu

🔹Swędzenie skóry, wysypki lub pokrzywki

🔹Bóle mięśni i stawów

🔹Anemia

Dlaczego warto się przebadać

🔹 Wczesne wykrycie to klucz do zdrowia**: Pasożyty mogą przez długi czas nie dawać wyraźnych objawów, a nieleczone mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, w tym nowotworów. Wczesne wykrycie pozwala na szybką i skuteczną terapię.

🔹 Poprawa jakości życia : Zakażenie pasożytami może znacząco obniżać komfort życia. Leczenie może przynieść ulgę w dolegliwościach i poprawić ogólne samopoczucie.

🔹 Zapobieganie rozprzestrzenianiu się zakażeń : Niektóre pasożyty są zaraźliwe i mogą przenosić się na innych ludzi, kobiety będące w ciąży mogą przezkazać je swoim dzieciom. Badanie i leczenie zmniejsza ryzyko zakażenia bliskich.

🔹 Bezpieczeństwo podróży : Jeśli planujesz podróż do innych krajów warto wykonać badania przed i po powrocie, aby uniknąć niespodziewanych problemów zdrowotnych.

🔹HELICOBACTER ANTYGEN W KALE

Jakościowy test immunochromatograficzny na obecność antygenu helicobacter pylori w kale. Obecność antygenów helicobacter pylori w kale jest wskaźnikiem aktualnego zakażenia tymi bakteriami, natomiast ich zanik świadczy o skutecznym zwalczeniu drobnoustroju. Badanie zalecane jest szczególnie w przypadku występowania: choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka.

🔹 BADANIE OGÓLNE KAŁU

Polega na ocenie makroskopowej i mikroskopowej próbki stolca. Należy do podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce chorób układu pokarmowego.

Zalecane jest osobom z niezidentyfikowanymi dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi oraz zaburzeniami trawienia i wchłaniania pożywienia.

Ocena makroskopowa obejmuje:

🔹barwę

🔹elementy widoczne makroskopowo

Ocena mikroskopowa obejmuje stwierdzenie obecności:

🔹erytrocytów

🔹leukocytów

🔹śluzu

🔹włókien mięsnych

🔹kropli tłuszczu

🔹skrobi

🔹resztek pokarmowych pochodzenia roślinnego

Dodatkowo oceniana jest kwasowość próbki kału (pH)

🔹 KREW UTAJONA W KALE

Krew utajona w kale to badanie, które służy do wykrywania krwawienia z przewodu pokarmowego, badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego.Stosowane również w diagnostyce niedoborów żelaza, chorobie wrzodowej gdzie wiąże się z obecnością wrzodów trawiennych w żołądku bądź dwunastnicy oraz w czasie infestacji pasożytniczej.

🔹 POSIEW KAŁU W KIERUNKU GRZYBÓW I PLEŚNI

Badanie jest zlecane w celach diagnostycznych przy podejrzeniu zakażeń grzybiczych, szczególnie wywołanych grzybami drożdżopodobnymi, w celu zróżnicowania ich od tych spowodowanych przez bakterie lub wirusy.

Osoby z objawami mogącymi wskazywać na infekcję grzybiczą w różnych miejscach:

🔹przerost w układzie pokarmowym: dyskomfort po jedzeniu, wzdęcia, gazy, biegunki

🔹 BADANIE MOCZU W KIERUNKU PRZYWRY

Pacjenci zmagający się z nawracającymi zakażeniami układu moczowo-płciowego mogą wykonać badanie w kierunku przywry krwi.

Jest to pasożyt, który składa jaja w splotach żylnych znajdujących się wokół pęcherza moczowego, co może prowadzić nawet do zmian nowotworowych. Charakterystycznym objawem jest ból podczas oddawania moczu (szczególnie pod koniec mikcji) oraz częste infekcje dróg moczowych oporne na działanie antybiotyków. Do innych objawów wywołanych przez Schistosoma można zaliczyć: upławy, bóle podbrzusza, nieregularne miesiączki, krwawienia międzymiesiączkowe lub krwawienia po stosunku, a przy współistniejącym zarażeniu układu moczowego- dodatkowo krwiomocz. Natomiast w przypadku mężczyzn jednym z objawów może być hemospermia (obecność krwi w ejakulacie).

🔹 KALPROTEKTYNA W KALE, ILOŚCIOWO

Kalprotektyna jest ważnym składnikiem cytoplazmy neutrofili, czyli białych krwinek uczestniczących w procesach zapalnych. Jest tak nazwana ze względu na to, że wiąże się z wapniem, który chroni komórkę przed strawieniem przez własne enzymy. Łączy się też z cynkiem, dzięki czemu inaktywuje enzymy bakterii i wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. Zatem kalprotektyna pełni funkcję regulacyjną w procesie zapalnym i ma właściwości hamujące namnażanie bakterii. Jest markerem stanów zapalnych jelit.

🔹 KONSULTACJA DIAGNOSTYCZNA

Konsultacja, podczas której Twoje wyniki zostaną zinterpretowane laboratoryjnie. Zaproponujemy dalszą ścieżkę diagnostyczną. Wytłumaczymy każde niezrozumiałe pojęcie, oswoimy z wartościami referencyjnymi. Zaproponujemy do jakiego specjalisty udać się po pomoc.

Konsultację przeprowadza mgr Piotr Nazarek.