Skip to main content
DIAGNOSTYKA

Badanie na pasożyty

Pasożyt to określenie wywodzące się z greki i oznacza „spożywający przy stole innego”.

Aby rozpoznać zakażenie pasożytnicze, należy przeprowadzić badanie kału. Jeśli znajdziemy w nim jaja jakiegoś pasożyta, bezwzględnie musimy się z nim rozprawić, podejmując celowane leczenie.

Prowadzę badania kału, szukając jaj takich pasożytów jak: glista ludzka, owsiki, tasiemce, przywry oraz cyst pierwotniaków, np. lamblii.

Aby przeprowadzić badanie należy pobrać próbkę kału najlepiej 3-krotnie w odstępstwie co dwa dni. Dzięki temu zwiększymy prawdopodobieństwo wykrycia jaj pasożytów.

Zbierając kolejne próbki należy przetrzymywać je w lodówce, po czym dostarczyć do laboratorium. Próbki można przesłać pocztą lub kurierem.

UWAGA!
Kał pobieramy do specjalnych pojemniczków zakupionych w aptece (kałówek) i wypełniamy je kałem maksymalnie do 2/3 objętości! Jeśli nałożymy za dużo materiału to podczas transportu bakterie znajdujące się w pojemniczku spowodują jego eksplozję!

Każdy pojemnik należy opisać imieniem, nazwiskiem oraz datą pobrania.

UWAGA!
Kał na posiew mykologiczny (na grzyby) należy pobrać maksymalnie dzień przed wysyłką! Materiał na to badanie wysyłamy od poniedziałku do środy.

Aby badanie zostało przeprowadzone, należy również dostarczyć wypełnioną ankietę parazytologiczną (do pobrania w zakładce ankieta) oraz dołączyć dowód wpłaty za badanie. Wszystko wysyłamy na adres podany w zakładce: kontakt

Badanie zostanie wykonane w ciągu 15 dni roboczych od przyjęcia próbki do laboratorium. Wynik przesyłam drogą mailową lub pocztą na życzenie pacjenta.

Najczęściej zadawane pytania

Na jaki adres wysłać próbki?

Materiał wraz z wypełnioną ankietą parazytologiczną oraz dowodem wpłaty należy przesłać na adres:

Laboratorium Diagnostyczne OlimpiaMed
ul.Żeligowskiego 42
90-644 Łódź

Uwaga! Nie potwierdzamy odbiorów! Zamów tę usługę u swojego kuriera!

Jak wysłać próbki do badania?

Pocztą lub kurierem. Można również dostarczyć je osobiście.

Jak zabezpieczyć próbki na czas wysyłki? Czy potrzebny jest wkład chłodzący?

Zapakuj próbki tak, aby ich zawartość nie rozlała się w czasie wysyłki. Żaden wkład chłodzący nie jest potrzebny, ponieważ jaja pasożytów są odporne na skrajne temperatury.

Ile należy wysłać próbek?

Jeden pojemnik to jedno pełnie badanie z nadesłanego materiału, 3 pojemniczki-cała procedura powtarzana jest 3 razy, co bardzo zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia jaj pasożytów. Każdy sam decyduje co włoży do pojemniczka (kał z jednego dnia czy z kilku dni) oraz ile próbek chce wysłać.

Jak dokonać opłaty za badanie?

Opłatę za badanie / suplementy należy dokonać na konto:

Numer rachunku bankowego: 19 1020 3378 0000 1702 0137 9650

le czasu czeka się na wynik?

Na wynik trzeba poczekać do 15 dni roboczych.

Jak długo próbki mogą leżeć przed wysyłką?

Jeśli są przechowywane w lodówce, to nawet do 10 dni. Najważniejsze jest, aby materiał na posiew (badanie kału mające na celu wykrycie w nim grzybów) oraz na wszystkie badania dodatkowe (czyli na wszystko poza pasożytami) był świeży, tzn. wysłany najlepiej tego samego dnia (dopuszcza się materiał pobrany 1 dzień przed wysyłką). Kał na posiew oraz na badania dodatkowe pobiera się do oddzielnego jałowego pojemniczka i opisuje się imieniem, nazwiskiem oraz datą pobrania.

Czuję się źle. Jakie badanie najlepiej zrobić?

Zajrzyj do zakładki konsultacje.

Znam już wynik swojego badania. Co dalej?

Wyniki badań również można omówić na konsultacjach ze specjalistami. Listę specjalistów znajdziecie Państwo w zakładce: Lekarze i dietetycy.

Centrum Medyczne
OLIMPIAMED

+48 531 26 56 26
badania@olimpiamed.com
OlimpiaMED

INFORMACJE

OLIMPIAMED
ul.Żeligowskiego 42
90-644 Łódź

Rejestracja:
Poniedziałek – piątek: 9:00-18:00

KONTAKT

531 26 56 26
OlimpiaMED
badania@olimpiamed.com