Skip to main content
DIAGNOSTYKA

Badanie na Owsiki

Jak pobrać materiał do badania na Owsiki?

 

Jeżeli nie mamy możliwości zaopatrzenia się w gotowy zestaw do pobrania wymazu z odbytu w kierunku owsików ( dostępne w aptekach), można takie badanie wykonać domowym sposobem:

Za pomocą przezroczystej (biurowej) taśmy klejącej.

Kawałek taśmy klejącej należy przykleić do skóry w okolicy odbytu, lekko uciskając, po czym delikatnie odkleić plaster od skóry i przylepić na NIEWIELKĄ PRZEZROCZYSTĄ PŁASKĄ powierzchnię (szkło, plastik), starając się, żeby pod przylepcem nie pozostały pęcherzyki powietrza.

Za pomocą patyczka do uszu.

Patyczek do uszu należy z jednej strony owinąć przezroczystą folią spożywczą. Następnie zamoczyć folię w niewielkiej ilości wody w temperaturze pokojowej (co zwiększa przyczepność jaj) i wymazać nią okolicę odbytu (na zewnątrz, bez wkładania patyczka do  środka odbytu). Po pobraniu wymazu należy umieścić patyczek wraz z folią w zamykanym, czystym pojemniku, np. do pobierania moczu, dostarczyć do laboratorium parazytologicznego, gdzie próbka zostanie zweryfikowana pod kątem obecności owsików.

Skąd biorą się Owsiki?

Rezerwuarem są wyłącznie ludzie. Do zarażeń dochodzi stosunkowo łatwo drogą pokarmową (fekalno-oralną), głównie przez skażone ręce (kontakt bezpośredni z zarażoną osobą lub pośrednio przez jej bieliznę, ubranie, pościel, ręcznik lub skażone zabawki, deski sedesowe, wanny) lub skażony pokarm.

Objawy owsicy:

  • brak apetytu, częste bóle głowy,
  • osłabienie, brak koncentracji, podkrążone oczy,
  • problemy ze snem,
  • kłopoty z wypróżnianiem się,
  • nocne zgrzytanie zębów,
  • nudności, bóle brzucha,
  • zauważyłeś/łaś owsiki w kale

U dzieci często dochodzi do autoinwazji polegającej na drapaniu okolicy odbytu i przeniesienie jaj z rąk do jamy ustnej. Możliwa jest również retroinwazja. Dochodzi do niej gdy larwa wylęga się w okolicy okołoodbytowej i przez odbyt dostaje do przewodu pokarmowego żywiciela. Inną drogą zarażenia, która jest równie niebezpieczna jest droga inhalacyjna. W powietrzu unoszące się jaja mogą zostać zaaspirowane drogami oddechowymi do gardła skąd trafią do jelita.Czynnikami sprzyjającymi zarażeniom są złe warunki sanitarno-higieniczne, praca w żłobku, przedszkolu, domu dziecka lub owsica u współdomownika.

Od zarażenia do pojawienia się jaj w kale mija od 2 do 8 tygodni. Chory jest źródłem zarażenia dla kontaktujących się z nim osób przez cały okres wydalania jaj. Jaja zachowują zakaźność w środowisku chłodnym i wilgotnym przez 2–3 tygodnie, które są odporne na chlor. Owsiki występuje powszechnie na całym świecie.

Najczęściej zadawane pytania

Na jaki adres wysłać próbki?

Materiał wraz z wypełnioną ankietą parazytologiczną oraz dowodem wpłaty należy przesłać na adres:

Laboratorium Diagnostyczne OlimpiaMed
ul.Żeligowskiego 42
90-644 Łódź

Uwaga! Nie potwierdzamy odbiorów! Zamów tę usługę u swojego kuriera!

Jak wysłać próbki do badania?

Pocztą lub kurierem. Można również dostarczyć je osobiście.

Jak zabezpieczyć próbki na czas wysyłki? Czy potrzebny jest wkład chłodzący?

Zapakuj próbki tak, aby ich zawartość nie rozlała się w czasie wysyłki. Żaden wkład chłodzący nie jest potrzebny, ponieważ jaja pasożytów są odporne na skrajne temperatury.

Ile należy wysłać próbek?

Jeden pojemnik to jedno pełnie badanie z nadesłanego materiału, 3 pojemniczki-cała procedura powtarzana jest 3 razy, co bardzo zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia jaj pasożytów. Każdy sam decyduje co włoży do pojemniczka (kał z jednego dnia czy z kilku dni) oraz ile próbek chce wysłać.

Jak dokonać opłaty za badanie?

Opłatę za badanie / suplementy należy dokonać na konto:

Numer rachunku bankowego: 19 1020 3378 0000 1702 0137 9650

le czasu czeka się na wynik?

Na wynik trzeba poczekać do 14 dni roboczych.

Czy ważne jest, aby pobierać materiał do badań w czasie pełni księżyca?

Odsyłamy do naszego artykułu na ten temat tutaj.

Jak długo próbki mogą leżeć przed wysyłką?

Jeśli są przechowywane w lodówce, to nawet do 10 dni. Najważniejsze jest, aby materiał na posiew (badanie kału mające na celu wykrycie w nim grzybów) oraz na wszystkie badania dodatkowe (czyli na wszystko poza pasożytami) był świeży, tzn. wysłany najlepiej tego samego dnia (dopuszcza się materiał pobrany 1 dzień przed wysyłką). Kał na posiew oraz na badania dodatkowe pobiera się do oddzielnego jałowego pojemniczka i opisuje się imieniem, nazwiskiem oraz datą pobrania.

Czuję się źle. Jakie badanie najlepiej zrobić?

Zajrzyj do zakładki konsultacje.

Znam już wynik swojego badania. Co dalej?

Wyniki badań również można omówić na konsultacjach ze specjalistami. Listę specjalistów znajdziecie Państwo w zakładce: Lekarze i dietetycy.

KROK 1

Pobierz instrukcję pobrania wymazu w kierunku owsików

Pobierz

Pobierz skierowanie

Pobierz
KROK 2

Badanie online

Kup online

Centrum Medyczne
OLIMPIAMED

+48 531 26 56 26
badania@olimpiamed.com
OlimpiaMED

INFORMACJE

OLIMPIAMED
ul.Żeligowskiego 42
90-644 Łódź

Rejestracja:
Poniedziałek – piątek: 9:00-18:00

KONTAKT

531 26 56 26
OlimpiaMED
badania@olimpiamed.com

Centrum Medyczne OlimpiaMed  zostało zweryfikowane i stwierdzono, iż spełnia wymagania normy ISO 9001:2015 w zakresie:

Diagnostyka i leczenie niepłodności. Badania laboratoryjne z zakresu parazytologii, analityki ogólnej, seminologii oraz wodorowy test oddechowy. Poradnictwo dietetyczne.

Niniejszy certyfikat został wydany pod numerem 4800287 i jest ważny od
17 października 2023 do 16 października 2026.