Już od lutego 2021 roku wszyscy pacjenci zmagający się z nawracającymi zakażeniami układu moczowo-płciowego mogą wykonać badanie w kierunku przywry krwi-Schistosoma hematobium w medycznym labolatorium OlimpiaMED.

Jest to pasożyt, który składa jaja w splotach żylnych znajdujących się wokół pęcherza moczowego, co może prowadzić nawet do zmian nowotworowych. Charakterystycznym objawem jest ból podczas oddawania moczu (szczególnie pod koniec mikcji) oraz częste infekcje dróg moczowych oporne na działanie antybiotyków. Do innych objawów wywołanych przez Schistosoma można zaliczyć: upławy, bóle podbrzusza, nieregularne miesiączki, krwawienia międzymiesiączkowe lub krwawienia po stosunku, a przy współistniejącym zarażeniu układu moczowego- dodatkowo krwiomocz. Natomiast w przypadku mężczyzn jednym z objawów może być hemospermia (obecność krwi w ejakulacie).

Jak wykonać badanie?

W/g rekomendacji Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego badanie w kierunku Schistosoma wykonujemy w moczu. Najlepiej jest badać mocz kolekcjonowany między godziną 12.00 a 15.00, ewentualnie po wysiłku. Pobiera się ok. 30 ml moczu, przy czym ważny jest jego końcowy strumień.
Rekomendowane jest trzykrotne pobranie materiału.